fbpx

Blogs | Ilgtermiņa gatavošanās sacensībām

Lai gan CrossFit ir ļoti demokrātisks sporta veids, kas katram atļauj darboties sev vēlamajā līmenī, tomēr tas ir sports un tiek rīkotas sacensības. Līdzīgi kā ar skriešanu – pavasarī ar siltākiem vakariem parādās milzīgs daudzums skrējēju, bet viņi visticamāk pat neplāno piedalīties sacensībās, neskaitot masu/tautas skrējienus. Un ir skriešanas sacensības profesionāļiem, kurām gatavojas visu gadu. Tā tas ir teju visos sporta veidos – ir tautas sports un ir sacensības.
CrossFit sacensībām būtu vēlams gatavoties jau laicīgi, plānojot savu treniņu grafiku, jo, kā jau redzam, līmenis pāris gadu laikā ir audzis un vienkārši tāpat tikt visās sacensībās nesanāks. Kā labāk rīkoties? Raksts tapis ar domu par Battle of Riga 2018, jo tās mūsu platuma grādos ir lielākās un prestižākās sacensības un, ja jau pagājušajā gadā bija grūti tām kvalificēties, tad šogad būs vēl grūtāk.
Lai gan šķiet, ka Battle of Riga 2017 bija pavisam nesen, tikpat ātri pienāks kvalifikācija 2018. gada sacensībām, ir vēl pusgads, kas palidos ļoti ātri. Protams, tās nav vienīgās sacensības – ir gan vasarā un pavasarī Liepājā, gan Lietuvā, gan airēšanas sacensības decembrī, tāpēc šis raksts būs noderīgs arī tiem, kas nav gatavojušies sacensībām. Un, protams, ir CrossFit Games OPEN, kas ir lieliska platforma savu spēju pārbaudīšanai pasaules mērogā.

Universālisms
Jā, skriešana sūkā, asaults sūkā un airēšana sūkā. Un DU sūkā, un T2B sūkā, un HSPU sūkā. Tādas sacensības kā Battle Of Riga vai OPEN pārbaudīs visu un tieši tas, ka būsi pastrādājis uz savām vājajām vietām, Tev dos priekšroku. Nepatīk DU? Tur nav kam nepatikt – iemācies – uzdevums būs kā uzdevums. Ideāli, ja prātā nav neviens vingrinājums, kas riebjas, jo tas traucēs, ai, kā traucēs. Vienkārši – viss patīk, tikai daži uzdevumi padodas labāk. Tikko kaut kas riebjas, strādā pie tā pastiprināti – visticamāk esi tajā vājš. Esi universāls, esi nesatricināms, esi pārliecināts, ka nekas, kas nāks priekšā, nebūs problemātisks, pirmkārt, Tavā galvā.
Šis ir vieglākais ar ko tikt galā un ātri – netaisi uzdevumus pēc izlases principa, bet dari visu, īpaši to, kas nepadodas, un šo vingrinājumu dubultā.
Un iemācies sev dot “no rep”, nu, tā pa īstam, nepieņem neko no sevis pusizpildītu. Citādi šis nāks ārā sacensībās, īpaši, kad būsi noguris un kad katrs atkārtojums būs kritisks. Šis “no rep” jau tiesneša izpildījumā Tevi var sagraut.

Solis atpakaļ
Kamēr Tu koncentrējies tikai uz paceltajiem kg, Tevi apdzīs kāds, kas sākotnēji koncentrējas uz tehniku un tikai tad uz kilogramiem. Pārāk daudz tiek respektēti paceltie kilogrami, pārāk maz izpildes tehnika. Un tikai tas, kurš būs pietiekami pacietīgs, lai strādātu pie kustību pamatiem, ko var izdarīt tikai ar maziem svariem vai pat bez tiem, galā būs pirmais. Un tikai tas, kurš piestrādās pie mobilitātes, pie sava ķermeņa veselības, dziļās muskulatūras, stabilitātes un citiem sīkumiem, beigās būs uzvarētājs. Pajautā sev, uz kurieni skrien un ko mēģini noķert, un vai Tev tas vispār izdosies, aprunājies ar savu treneri, pie kā jāpiestrādā un esi kritisks. Laiks, lai sevi uzlabotu, vēl ir ļoti daudz.
Filmē savas kustības, palūdz, lai arī kāds cits kritiski tās pavēro.
Tev vēl ir visa dzīve priekšā, nākamās sacensības ir mērķis, bet neuzstādi to par vienīgo mērķi.

Sakārto ikdienu
Ja nepelni naudu ar Facebook, Instagram, Twitter, Tinder un citām aplikācijām un spēlītēm, noliec telefonu biežāk nost, īpaši mājās. Izdari darbus jau pa dienu, lai vakari ir brīvi. Izlasi kādu labu grāmatu, noskaties kādu iedvesmojošu interviju vai dokumentālo filmu, pagatavo ēst un aizej laicīgi gulēt.
Mazāk lieto alkoholu. Jā, tam ir vieta Tavā dzīvē, bet jo mazāk lietots alkohols, jo labāki būs rezultāti.
Nedēļas sākumā mācies jau ieplānot laiku treniņiem, ja gribi gatavoties sacensībām. Ja kaut kas izkrīt, atstrādā, nedari gan vienā dienā dubultu darbu, bet atsrādā plānotajā brīvdienā.
Un, protams, miegs, stress, īpaši uzturs ir kritiski svarīgi. Tie nav kaut kādi ikdienas sīkumi, tie spēlē TIK lielu lomu, ka tikai to uzlabojot, to izjutīsi.

Vadi šīs pārmaiņas
Esi kritisks pret sevi, izsver savas stiprās puses, ko vari izdarīt un ko nevari. Nesāc darīt visu uzreiz, sastādi plānu, pārmaiņas ir diezgan grūtas, jo īpaši daudz un uzreiz. Sāc ar mazumu. Piemēram, sakārtot pietupienu vai uzlabot DU, un strādā pie tā ikdienā. Kad tas sāk sanākt, ņem nākamo soli, neaizmirstot iepriekšējo. Tāpat vari uzlabot miegu, pamošanos, sliktos paradumus, uzturu un tā tālāk. Sāc piesardzīgi, varbūt pat pārāk. Ja plāno, ka vari katru dienu vingrināties DU 10 minūtes, vispirms samazini plānu līdz divām reizēm nedēļā un pakāpeniski palielini. Padari to par elementāri izpildāmu. Kad izpildīsi šo, redzēsi, ka pārējais jau nāks vieglāk un vieglāk.
Priecājies, ja Tev ir vājās vietas, tas nozīmē, ka vari viegli kļūt spēcīgāks tikai uzlabojot tās. Kāda vieta vienmēr ir vājāka un vājas vietas dēļ tiek zaudētas sacensības, atceries Rich Froning un virvi 2011. gadā.

Esi pacietīgs, esi uzmanīgs, esi uzcītīgs, esi pārliecināts par savām spējām, bet nekļūsti lepns. Ar šīm īpašībām un lielu darba ētiku dzimst uzvarētāji!