fbpx

Blogs | Kas ir vajadzīgs progresam?

Pie ikdienas sportiskajām aktivitātēm mēs visi esam nonākuši pa dažādiem ceļiem. Cits veselības dēļ, cits aiz pieraduma kustēties, cits ar draugiem, cits – mīlestības, cits derību rezultātā, iemesli var būt daudz un dažādi. Taču kādā brīdī, skatoties uz citiem, sevi, Tu sāc (kaut neapzināti) izvirzīt sev mērķus. Klasiskākais džekiem ir sešpaka, meitenēm – tvirts augums. Ir taču tāda vēlme, vai ne? Normāli ir arī dažādi sportiskie mērķi, veselība, svara izmaiņas un pieļaujam, kādu no šiem mērķiem katrs sev ir noteicis.

Bet cik nozīmīgi tie ir Tev? Cik nopietni Tu uz tiem ej?

Tādās vietās kā CrossFit zāles ir arī citi bonusi, piemēram, labi pavadīts laiks, jauniegūti draugi. Taču arī bez tā kaut kur taču ir tas mērķītis – vai nu dabūt virs galvas 100kg vai to sešpaku, kas kaut kādā ziņā Tevi apmierinās, piepildīs.

Līdzīgi kā citās jomās, arī šajā, ja vēlies kaut ko sasniegt, nu, būs nedaudz vairāk jāpastrādā. Lai kaut ko sasniegtu, kaut kas ir jāuzlabo un (iespējams) no kaut kā ir jāatsakās. Lai Tu mainītos, ir jāmaina apstākļi un darbības. Daudziem pat nav tik daudz jāmaina,tikai nedaudz jāuzlabo, jāiziet no savas komforta zonas; kādam jānokāpj no debesīm un jākļūst piezemētākam, un jāsaprot, ka nevar visu zināt un prast. Vienmēr ir kaut kas, ko uzlabot vai iemācīties.

Progress apstājas brīdī, kad Tu esi izlēmis, ka zini visu. Tad Tu sāc krist uz leju. Jā, uz leju, nevis paliec vietā, kuru sasniedzi.

Kas var būt lietas, kas Tev neļauj būt tur, kur Tu gribētu?

TRAUMAS
Jā, mazas traumiņas gadās visiem, bet ar tām ir jātiek galā, trenēties ar ilgstoši sāpošām locītavām vai muskuļiem nevajadzētu, vismaz ne bez fizioterapeita vai ārsta atļaujas. Jā, treniņi daudzām traumām palīdz ātrāk atveseļoties, bet pareizi un saudzīgi veikti. Visi teicieni par sāpju pieciešanu vai sāpēm kā treniņu sastāvdaļu būs nevietā ilgtermiņā, un pretsāpju līdzekļu regulāra lietošana jau norāda uz būtisku problēmu.

TEHNISKAIS IZPILDĪJUMS
Mācīties var visu mūžu un nekad nebūs par vēlu! Tas brīdis, kad nolēmi, ka Tev ir laba tehnika kādā vingrinājumā, bija tas brīdis, kad apstājies. Labākajā gadījumā. Kļūda ir uzskatīt, ka tehnika pati sakārtosies – nāks lielāks svars un būs labi. Nebūs!
Vajag sevi  vai nu filmēt, vai palūgt, lai treneris novērtē no malas, paņemt kādu individuālu sesiju, lai progress neapstājas tā dēļ, ka nav tehnikas bāzes.

UZTURS
Bez sakārtota uztura nebūs rezultāti. Ēdīsi par daudz, nebūs sešpakas, ēdīsi par maz, nebūs sportisko rezultātu un bieži arī sešpakas. Visa sporta un fitnesa pasaule griežas uz to, ka uzturs ir visu rezultātu pamatā. Uzturs, ne uztura bagātinātāji! Un jau no bērnības, nevis tad, kad būs sasniegts kāds noteikts līmenis. Tas līmenis var palikt tikai sapņos un stāstos saviem mazbērniem, taču jāatceras, ka nekad nav par vēlu sākt un būt par piemēru citiem.

TRENIŅU PLĀNS
Sasniegt rezultātus – tas nenozīmē tikai smagi strādāt. Tas nozīmē strādāt gudri. Nevar koncentrēties tikai uz atsevišķiem vingrinājumiem, kas patīk vislabāk. Ir jāstrādā ar visu ķermeni un, jā, jādara virkni garlaicīgu lietu, piemēram, vidusdaļas, muguras vai hamstringu stiprināšana. Gudrs treniņu plāns rezultēsies attīstībā!

IKDIENA UN ATPŪTA
Ieliec miegu ļoti svarīgā vietā un sakārto darbu tā, lai tas netraucē ikdienai. Droši vien darbā vari kaut kur vairāk saņemties, lai nav jāsēž ilgāk.  Pietiekams (7-8h ilgs) miegs ilgtermiņā Tev darīs daudz laba. Samazināts stresa līmenis tāpat. Pārāk maz miega un stress būs tikpat lieli traucēkļi, kā slikts uzturs vai regulāra alkohola lietošana.

IESILDĪŠANĀS UN ATSILDĪŠANĀS
…ir kritiski nozīmīgas treniņu sastāvdaļas. Stāsta, ka V. Šcerbatihs pat lai paceltu vieglu stieni pāris reizes, esot katru reizi iesildījies vismaz pusstundu. Pārējie tam nepievērsa tādu uzmanību, un, kā zināms, palika Viktora ēnā. Un arī Tu, ja gribi pacelt tos pašus 100 kg virs galvas, pārstāj fokusēties tikai uz to, novērtē mazās lietas, kas sastopamas ceļā uz mērķi, velti laiku iesildīšanās procesam jau nākošajā treniņā un noteikti neaizmirsti par papildus laiku atsildīšanās vingrinājumiem. Tu dzīvosi vēl ne vienu vien desmitgadi, cerams arī trenēsies un pacelsi vēl vairāk – ja vien būsi pacietīgāks.

Ir lietas, ko nevar sasteigt un nopirkt, tikai nopelnīt ar pacietību.

Tev ir visas iespējas uzlabot jebko un sasniegt gan savus mazos mērķīšus, gan lielos. Un katru dienu treniņā Tev apkārt ir cilvēki, kas dara to pašu, arī cenšas Tev palīdzēt un arī tādi, kas tiešām var palīdzēt. Tev atliek tikai ieklausīties vai pajautāt. …bieži vien – tikai reāli paskatīties uz sevi no malas, kur esi, kas esi, kur un kāds varētu būt!