fbpx

Blogs | Pēdas nozīme!

Ja mēs sevi salīdzinātu ar ēku, tad mūsu pamati ir pēdas. Tāpat kā ēkas stiprība nāk no pamatiem, tā arī mūsu stabilitāte ir atkarīga no pēdām. Tāpēc šajā rakstā vairāk apskatīsim pēdu nozīmi, to lokanības nozīmi, uzlabošanu un vēl pāris knifus.

PĒDA
Pēda ir pēda, ar to parasti beidzas mūsu interese par to. Labi – dažreiz to sasit, sagriež, to spiež (precīzāk, apavi spiež) un ir tulznas, citam vēl kādas nepatīkamas lietas ar to saistās, bet īpaši par to mēs neaizdomājamies.

Pēdas ir līdzīgas plaukstām, tā kā tām ir jānes lielāka slodze, to kauli ir masīvāki, lai nodrošinātu stabilitāti, tādējādi upurējot kustību precizitāti un amplitūdu. Turklāt tajā ir vairāk nekā 100 muskuļu, saišu un cīpslu, tātad – jādomā par tām kā par ļoti sarežģītu sistēmu, lai gan bieži šķiet, ka tas tāds viens, liels gabals vien ir.

Pēda ir pamats teju visām kustībām, jo pārsvarā mēs balstamies tikai uz tām.

Tā bieži ir nenovērtētākais faktors sportiskajā sniegumā.

JUTĪGUMS
Līdzīgi kā plaukstai – arī pēdai ir jutīgums, tā labi reaģē uz skārienu, kā arī citiem kairinājumiem. Pēdā – zoles daļā – beidzas ļoti daudz nervu, tāpēc to stimulācija ir ļoti vēlama. Pārāk daudz pavadīts laiks apavos, proti, visu dienu, plus, vakars čībās un pēdai sāk zust jūtīgums. Pamēģiniet vismaz vakaros pastaigāt ar basām kājām, un citur, kur vien iespējams. Sākums būs grūts, bet tas dod lielisku stimulāciju visam ķermenim. Kāpēc sajūtu takas ir tik populāras – cilvēki paši ir pārsteigti, kā pēdas reaģē uz dažādiem stimuliem. Ieviesiet šos stimulus dzīvē ar dažādiem masāžas rīkiem – rullīšiem, masāžas paklājiņiem, bumbiņām u.c. Ja pēda uz kā tāda jūtas ļoti nekomfortabli, tas nozīmē, ka tā ir kļuvusi nedzīvāka un ir vairāk jādomā par šādām stimulācijām.

Vakaros tā nomierinās, rītos ātrāk atmodinās ķermeni.  Ideāli, ja pirmā lieta, ko no rīta dariet, ir pēdu stimulācija kādā no veidiem. Pirms treniņa masāža ar bumbiņu atmodinās neaktīvos muskuļus, pēc treniņa – pamasēs kā jebkurus citus muskuļus. Jā, arī pēdas muskuļi piedalās – vienam labāk, citam sliktāk, taču teju jebkurā kustībā un tiem vienmēr ir liela slodze. Tāpēc pievērs uzmanību pēdas jutīgumam, stimulē to vairāk, taisi kaut pēdu vanniņas – ne velti tās ir tik nomierinošas, viss ķermenis būs pateicīgs.

Biežāk novelc apavus un zeķes!

KUSTĪGUMS
Jau rakstā par mobilitāti pieminējām, ka laba pēdas lokanība ir tad, kad neatraujot papēdi, celi var aizbīdīt tālu pāri pirkstgaliem uz priekšu. Ja veicot pietupienu un turot taisnu muguru sanāk ļoti noliekties uz priekšu vai pat uzgulties uz augšstilbiem, vai nevar paiet zem paralēles nekrītot atpakaļ vai nesaliecot muguru – tas ir rādītājs vājai mobilitātei. Ja pēda un apakšstilbs stāv 900 leņķī un ne par grādu uz priekšu – arī tas ir rādītājs.

Pēdai jāspēj kustēties ne tikai uz augšu/leju, bet arī visos citos virzienos un bez problēmām. Pārbaudi, vai vari ar īkšķi gaisā uzzīmēt lielu apli, vai pēda kustas visos virzienos. Ierobežota pēdas lokanība ietekmē pietupienu un citas tādas svarcelšanas kustības kā vilkmi (deadlift), raušanu, grūšanu (snatch un clean&jerk), arī lēcienus, piemēram, uz kastes.

Protams, laba lokanība šajā locītavā nodrošinās arī daudz labāku līdzsvaru, īpaši ar basu kāju un uz vienas kājas. Redzam, ka nozīme ir liela, nereti milzīga, jo, piemēram, var krietni izlabot pietupienu, noņemot slodzi no muguras lejasdaļas, turēt ķermeni dziļajā pietupienā pēc iespējas vertikālāku, ja vien ir laba pēdas lokanība. Turklāt to uzlabot ir salīdzinoši viegli.

STABILITĀTE
Pēda nodrošina stabilitāti, tas iekļauj arī līdzsvaru. Tie paši lēcieni, pietupieni, īpaši uz vienas kājas. Ja visi iesaistītie muskuļi nestrādā kā nākas, šīs kustības nebūs tik stabilas, arī skriešana, iešana un stāja un komandu sporta spēles.

Krietni vairāk runā par korsetes stabilitāti, par ceļu un plecu stabilitāti, krietni mazāk par gurna un pēdas stabilitāti, bet, ja nestabila būs pēda, tā jauks ārā stabilitāti visam uz augšu. Ļodzīgi pamati nekādu stabilo torni neveidos, vai ne? Tas ir patiesi jebkurai locītavai. Nestabila, nelokana pēda pirmās problēmas izsauks celī. Tāpēc gudri speciālisti ne vienmēr vainu atrod sāpošajā vietā, bet pavisam citur.

Stabilitāti pēdā, tāpat kā korsetē, nodrošina tieši mazie muskuļi. Tāpēc ir svarīgi pēdas gan aktivizēt, gan pamasēt, gan stiprināt.

UZLABOŠANA
Lokanības uzdevumi. Sākumā varam ar rullīti vai stieni izrullēt visus muskuļus un saites ap pēdu – gan ikrus, gan Ahilleja cīpslu, gan apakšstilba priekšpusi. Izmasēt pēdu, izkustināt kāju pirkstus, piemēram, cenšoties apķert to pašu masāžas bumbiņu vai kādu citu objektu.

Stiepšanas uzdevumi – dziļais iesēdiens ar ķermeņa svaru vai uzliktu svaru bumbu uz viena ceļa un šādi pavadīt 30-120 sekundes, mēģinot atslābināt muskuļus ap pēdu. Īpaši vērtīgs šis vingrinājums ir pēc treniņa, kad muskuļi vēl silti un tie labāk padodas stiepšanai. Tāpat stiepšana stāvus, novietojot pēdu pret vertikālu virsmu – sienu, stabu – un sevi pret virsmu. Lieliski un viegli uzdevumi.

Pēc tam jāpastrādā pie statiskajiem stabilitātes uzdevumiem, piemēram, balansēšana uz vienas kājas, sākot kaut ar 30 sekundēm. Tāpat pietupieni uz vienas kājas, vilkme uz vienas kājas. Kad šie paliek viegli, var pievienot balansu uz vienas kājas ar kādu aktīvāku kustību, piemēram, mest medicīnas bumbu partnerim vai pret sienu. Pēc šī nāk dinamiskie stabilitātes uzdevumi, kuri pārsvarā ietver dažāda veida un virziena lēcienus, arī spēka un jaudas attīstīšanu, kas tiek veikts CrossFit ikdienas treniņos.

Svarīgi ir sākumā sakārtot vai uzlabot savu pēdu darbību un tad to likt lietā treniņos, vienmēr piedomājot, vai pēda tiek pareizi iesaistīta, tāpat kā pārējais ķermenis, līdz laba pēdas darbība ir automātiska un vairs nesagādā nekādas problēmas.