fbpx

Blogs | Tehnoloģijas un miegs

To, cik svarīgs ir miegs, protams, saprot visi, taču uzsvērsim vēlreiz – miegā atslābinās un ārstējas ķermenis, tiek sakārtota informācija smadzenēs, miega laikā tiek atjaunota enerģija un notiek citi pareizai funkcionēšanai svarīgi procesi. Tieši šo (un ne tikai) iemeslu dēļ labs un dziļš miegs ir kritiski svarīgs, lai nodrošinātu labu fizisko un psihoemocionālo stāvokli.

Tomēr katru dienu mēs saskaramies ar miegam traucējošiem faktoriem, sākot ar stresu, pilsētvides ietekmi (trokšņi un gaisma), arī medikamenti un alkohols (glāze alkoholiska dzēriena pirms miega var palīdzēt aizmigt, bet pēc brīža miega kvalitāte pasliktinās, tāpat kā miega zāles – tās palīdz ātri iemigt, bet tādējādi tiek izlaista smadzenēm tik ļoti svarīgā vieglā miega fāze).

Labāku miegu nodrošinās klusums, labi vēdināta, vēsa, iespējami tumšāka telpa un, protams, ērta guļvieta. Dodoties gulēt jābūt  mierīgam, lai var vieglāk iemigt. Ja tas sagādā problēmas, vērts apdomāt meditācijas pielietošanu – ir daudz dažādu meditācijas tehniku.

Runājot par traucējošajiem faktoriem, viens no nenovērtētākajiem un jaunākajiem ir tehnoloģijas, precīzāk – to ekrāni.
Kāpēc tieši ekrāns? Jo tas izstaro zilo gaismu.
Zilā gaisma cilvēka evolūcijas gaitā vienmēr ir bijusi kā dabisks diennakts aktivitāšu cikla regulētājs. Pavisam vienkārši – kad ir gaišs, ir jādarbojas, kad ir tumšs – jāguļ.  Proti, ir tāds hormons kā melatonīns dēvēts arī par miega hormonu. Kamēr cilvēka acs uztver zilo gaismu, tas neizstrādājas, taču tikko kā zilā gaisma samazinās vai pazūd, tas sāk izstrādāties un “dod signālu” smadzenēs, ka laiks ļauties nogurumam un sākt gatavoties miegam. Dabā zilā gaisma nāk no saules, bet līdz ar modernajām tehnoloģijām un mākslīgo apgaismojumu, mēs zilo gaismu saņemam arī pēc saulrieta un tas traucē izstrādāties melatonīnam, attiecīgi – normāli aizmigt un gulēt.
Ikvakara aktivitātes pie datora, TV un telefona lietošana pirms gulētiešanas vistiešākajā veidā ietekmē spēju iemigt un gulēt dziļā, veselīgā miegā.

Ieteikumi, lai no tā izvairītos (protams, labākais būtu vakarā šīs tehnoloģijas nelietot):
– aplikācijas, kas samazina zilo gaismu no ekrāniem. Datorā laba būs “f.lux”. ANDROID ierīcēm – Blue light filter vai Twilight, vai citas līdzīgas; iOS ir iebūvēts “Night shift” režīms, kas veic šādu funkciju;
– samazināt apgaismojumu mājās, ja iespējams,  tad 1-2h pirms miega pilnībā izslēgt gaismu un naktslampu lasīšanai ar oranžu vai sarkano filtru.
– labākais risinājums ir speciālas brilles, kuras bloķē zilo gaismu. Piemēram UVEX SKYPER BLUE, tās jāizmanto tikko kā pārnāk mājās (vakarā).

P.S. pēc laba miega ir svarīga laba pamošanās. Šeit tehnoloģijas tieši var nākt talkā. Vienkāršākais – gaismas modinātājs, kas pakāpeniski palielina gaismas apjomu istabā, imitējot saullēktu. Otrs – viedajās aprocēs un pulksteņos ir iestrādāts modinātājs, kas mēra miega cikla dziļumu un pamodina, kad ir visseklākais miegs.
Tāpat aicinām izmēģināt arī miega aplikācijas, kas paredzētas iemigšanai, miega kvalitātes noteikšanai un modināšanai, līdzīgi kā to dara viedie pulksteņi (piemēram, SleepBot, Sleep cycle alarm clock u.c.). Kādam strādās labāk, citam ne tik labi, bet, lai uzlabotu miega kvalitāti, ir vērts izmēģināt visu!